Jönnek a fehér éjszakák Szentpéterváron
2014. április 18. írta: vilagszam_blog

Jönnek a fehér éjszakák Szentpéterváron

hírképCarszkoje Szilo (Puskin város)

Dosztojevszkijnek sokat köszönhetnek Szentpétervár lakói. Művei nyomán elterjedt a hír, miszerint a fehér éjszakák romantikusak, izgalmasak és csodálatosak. Nyáron ugyanis Szentpétervárnál szinte le sem megy a nap. A dolog zsenialitása pusztán abban rejlik, hogy ilyen fehér éjszakák Stockholmtól Észak-Szibériáig mindenhol vannak, mégis Szentpétervárra érkeznek turisták százezrei.

Szentpéterváron már nem kell sokat aludni és elkezdődik a fehér éjszakák időszaka, ami május elejétől augusztus végéig tart. Ilyenkor a nap éjjel 11 órakor nyugszik le, de hajnali 5 órakor már fent van, és június 24-hez közeledve egyre csak rövidülnek az éjszakák. Szent Iván éj körüli napokon már 1-2 órára sem borul sötétségbe a város, az „éjszakai” szürkület idején rengeteg turista özönli el az utcákat. Az orosz feliratokat leszámítva az ember nem is gondolná, hogy a város Oroszországban van, nem véletlenül hívják ugyanis „Észak Velencéjének”, vagy orosz Párizsnak.

Az egykori Leningrád annyira szép és izgalmas város, hogy ha valaki húsz évvel ezelőtt járt itt, valószínűleg rá sem ismerne. Teljesen felújították a Téli Palotát, a turisták a csodálkozástól szinte alig kapnak levegőt. A végtelennek tűnő fantasztikus csarnokok, elképesztő aranyozott díszítések, stukkók, féldrágakövekkel ékesített kilincsek, mind-mind szemkápráztatóak. A Téli Palota kívülről is csodás, zöldes fehér színű. Az épületben található az Ermitázs, a világ egyik legfantasztikusabb múzeuma. Több mint hárommillió darabot számláló gyűjteményében tizenhatezer festmény, tizenkétezer szobor és több százezer egyéb iparművészeti tárgy káprázatja el a látogatókat.Megtekintésére talán egy hét is kevés lenne. Ha valaki rászánja magát, hogy a több mint 500 terem mindegyikét végigjárja, 22 kilométeres sétára kell felkészülnie, egy napot mindenképpen áldozni kell rá.

A Téli Palota előtti téren található a világ egyik legmagasabb oszlopa, vele átellenben a katonai főparancsnokság gyönyörű épülete.

Csodálatosan felújították a Péter-Pál erőd híres templomát is. Ez a cárok temetkezési helye, itt nyugszanak az uralkodók hatalmas márványtömbök alatt a földben. A másik nevezetes székesegyház a Szent Izsák-katedrális. Tizenegyezer facölöpre épült, hihetetlen munkával.  A belső tere olyan hatalmas, mint a vatikáni Szent Péter- bazilikáé.Kupoláját 100 kilogramm 24 karátos arannyal vonták be 150 évvel ezelőtt, ráadásul olyan technikával, hogy azóta sem kellett restaurálni, csupán minden évben megtisztítják.

A harmadik híres szentpétervári templomot sokat összekeverik a moszkvai Vaszilij Blazsennij székesegyházzal. Tényleg jelentős a hasonlóság, mindkét ortodox katedrális arany színű, kékes kupolákkal díszített, és jellegzetesen vöröses színű, sok-sok apró ékességgel.

Szentpétervár pedig egy hatalmas mocsárra épült, kemény, hosszú téli napokon keresztül. Azt hiszem, tényleg mutatja az oroszok erejét, hogy ezt meg tudták valósítani. Nagy Péter 1703-ban kezdett neki a város megteremtésének. Amszterdam mintájára képzelte el városát, rengeteg csatornával. A cárnak ugyanis nagyon tetszett ez a város, és csodálta még a francia épületeket is. Úgy gondolta, mindezeknél szebbet, nagyobbat, de hasonlót kell építeni. Ezért rengeteg csatorna szabdalja fel a várost, összesen hatszáz híd és negyvenkét sziget található Szentpéterváron, a folyók és csatornák hossza pedig 300 km. Bár a cár sokkal több víziutat szeretett volna, mint amennyi megvalósult, tanácsadói végül meggyőzték róla, hogy ha egy városban fél éven keresztül be vannak fagyva a folyók, a rengeteg csatorna mit sem ér.

Nyáron tehát hajókázni is lehet a Néván és a csatornákon. Elhaladhatunk az Auróra cirkáló mellett, és megnézhetjük a híres ágyút, ahonnan leadták az 1917-es forradalom kezdetét jelentő lövést.

A várostól 29 kilométerre található Peterhof, az orosz „Versailles”, az egykori cári nyaraló, többszintes parkkal, szökőkutakkal, vízeséssel, több mint 200 aranyozott bronzszoborral. Peterhof ráadásul a tengerparton található, így a vendégek hajóval érkezhettek a cárhoz.

Szentpétervár éjszakai látványossága és turistaprogramja a Néva folyó hídjainak felnyitása. Erre azért van szükség, hogy a hajók át tudjanak haladni a folyón. A hivatalos nyitási időpontokat az interneten mindig közzé teszik, ezek általában hajnali fél 2 és 5 óra közé esnek, azonban a turisták követelésére gyakran már korábban is felnyitják az átkelőt.

Szentpétervárra az idén újra van menetrendszerinti járat Budapestről, így akár egyénileg, akár csoportosan könnyebb eljutni ide. Az Oroszország-szakértő 1000 Út utazási iroda április 30-tól szervezi utazásait, és idén először 8 napos Szentpétervár-Moszkva csomagtúrákat is indítanak azok részére, akik egy hét alatt szeretnénk felfedezni Oroszország két legfantasztikusabb városát.

A részletes programokról ide kattintva olvashat bővebb információt.

 

A bejegyzés trackback címe:

https://vilagszam.blog.hu/api/trackback/id/tr316048597

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása